• Historia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głowaczowie według "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" sięga połowy XIX w, a dokładnie 1827roku. Na przestrzeni tych lat wprowadzono zmiany w charakterze i nazwie szkoły. Do 1863 roku była to szkoła parafialna nadzorowana przez proboszcza, który był jej zwierzchnikiem. Nazywała się szkołą elementarną opartą o dobrowolny nabór młodzieży. Szkoła ta uczyła dzieci pisać i czytać po łacinie, a utrzymywana była ze składek rodziców.
        Od 1864 roku ukaz cara Aleksandra II zmienił nazwę szkoły parafialnej na początkową jednoklasową i dwuklasową ze świeckim programem nauczania na nieco wyższym poziomie od szkoły parafialnej. Była to szkoła rządowa. Koszty utrzymania szkoły i wynagrodzenia nauczycieli obciążały rodziców uczących się dzieci zrzeszonych w Towarzystwie Szkolnym. W szczególnych przypadkach pomocy finansowej udzielały w niewielkiej wysokości carskie władze szkolne. Nauka trwała od jesieni (zakończenie prac polowych) do wiosny. Poziom nauczania był bardzo niski gdyż władzom rosyjskim zależało na rusyfikacji Polaków, a nie na ich kształceniu. Nauczanie odbywało się w wynajmowanych budynkach. W szkole tej mogły prowadzić zajęcia również nauczycielki.
        Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku polski Rząd Ludowy w Lublinie powołał powszechne, obowiązkowe i bezpłatne nauczanie w szkole siedmioklasowej. Program szkoły powszechnej w porównaniu do carskiej szkoły początkowej był znacznie poszerzony i podniesiony na wyższy poziom. W Głowaczowie powstaje siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna, której kierownikiem zostaje Wacław Wilczyński. Uczono: języka polskiego, rachunków z geometrią, przyrody, historii Polski, geografii, robót
        ręcznych, rysunków,  śpiewu i gimnastyki. W klasach: V, VI, VII języka niemieckiego lub francuskiego. Po odejściu Wacława Wilczyńskiego kierownikiem został Wojciech Wójcicki, potem Stefan Dobosz (1936), który w 1940 roku został aresztowany przez Niemców i stracony w Oświęcimiu.Nauka dzieci odbywała się w budynku szkolnym oddanym do użytku w 1901 roku. Mieścił się on przy drodze prowadzącej do Leżenic. Gdy w sąsiednich szkołach zlikwidowano klasy V, VI, VII, dzieci zostały przeniesione do szkoły w Głowaczowie. Dotychczasowy budynek okazał się za mały, władze szkolne zmuszone zostały do wynajęcia lokali w domach prywatnych (u Żydów). Podjęto równocześnie
        decyzję wybudowania nowego budynku szkolnego w miejscu gdzie obecnie znajduje się Lecznica Zwierząt. Zdążono wykonać jedynie fundamenty ponieważ działania wojenne przerwały jej budowę w 1939r. Po zakończeniu wojny nauka odbywała się w żydowskiej bożnicy do 1946 roku. Naukę prowadzili Stanisław Wierzbiński i Joachim Gut. Uczyły się tutaj tylko dzieci polskie. W latach 1942-44 prowadzone było
        tajne nauczanie na poziomie szkoły powszechnej (prowadziła je Zofia Podborska).

Od 1945 roku w Polsce Ludowej szkoły publiczne nazwano podstawowymi. Zgodnie z tymi zmianami szkoła w Głowaczowie przyjęła w określonym czasie nazwę 7-klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej lub Podstawowej, a w 1973 roku Gminnej Szkoły Zbiorczej dla dzieci z Głowaczowa, Lipy, Lipskiej Woli, Henrykowa, Emilowa i Monioch. W 1953 roku, po zmianie lokalizacji rozpoczęto budowę szkoły na placu parafialnym przy szosie z Głowaczowa do Warki. Budowę zakończono w 1955 roku i 1 września tego roku rozpoczęły się w niej zajęcia pod kierunkiem Włodzimierza Rejdaka. W trakcie budowy nowej szkoły w latach 1946-1955 lekcje odbywały się w poniemieckim baraku. Wówczas kierownikiem był Bronisław Tomczyk, później Stefan Gierwatowski, a w latach 1951-53 Helena Krześniak. Od 15 listopada 1953 do 1973 roku kierownikiem był Włodzimierz Rejdak. W okresie 30 lat szkolnych (1946-1975) do szkoły w Głowaczowie uczęszczało ok. 6000 dzieci. Szkołą kierowali:
        1974-79 - Maria Kowalczyk
        1979-91 - Irena Bieniek
        1991-1999 - Krzysztof Wolski
        1999- 2021  - Magdalena Wilkowicz
        od września 2021 - Monika Kłos

W latach 1991-94 miała miejsce budowa i oddanie do użytku sali gimnastycznej z łącznikiem.

W wyniku kolejnej reformy oświaty od września 2017r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki została przekształcona na powrót w szkołę ośmioklasową.